Magic Bullet 5K
 
Home
Dac 10K
Manatee River Run
Down2earth Half
North Creek Explorer
Tallahassee UDC 50K
PAL Holiday Mile
Palm Beaches Half
Calvary Chapel OR 5K
Memphis RC 5K
Turkey Trot 4 Miler
Tyler Scott Goldberg
Fantasy of Lights
Gobble Wobble 5K
Coral Springs Charter
Skylar Schichtel 5K
Runner's Classic 5K
Jewfish Creek 5K
Waterford 5K
FHSAA 4A Reg. 4 CC
Midpoint Madness 5K
Salute The Troops
Wellington 5K
Boca Raton PAL 5K
5K Safewalk Run
Tower of Terror 13K
Sarcoma 5K
Voice of Love 5K
Chicago Marathon
Timber Wolf Trample
Girls Wanna Run
Dunn's Run 5K
Waterway Village 5K
Naples on the Run 20K
VBHS Soccer 5K
City of Roses 1/2
Cooper-Young 4-Miler
Firefighter's 5K
Halpatiokee 5K
FFW Miami Beach
John Z MDA 5K
Caladium 5K
Jeffrey Tait 5K
Conch Pride 5K
Beach to Beach
Prediction Run
Asha for Education
Cape 5K
Dreher Park Dash
FFW Key Largo
Hemingway Days
SFC CC Race 2
FFW Inline Skate
FFW 5K
Downtown Dash
SFS Track Meet
Save the Loop
Peachtree 10K
SFC CC 5K
Chamber 5K
Duck N Run 5K
Oleta Half Marathon
Solstice 5K
South Fork 5K
Intense Training's 5K
Royal Palm Beach
Twilight 5K
Kendra's Kisses
Schooner Wharf 8K
One Race One Village
Magic Bullet 5K
Bolder Boulder 10K
Pelican Fest 5K
Fit2Run 4 Miler
Oleta Off-Road 5K
ALS 10K
Posnack 5K
Run to Remember
Coach Roudy 5K
7 Mile Bridge Run
Heritage Harbour 10K
FICPA 1040K 10K
FICPA 1040K 5K
Bull Run 10K
Turtle Trot
Let My People Run
Manatee Center 5K
Ft. Point 12K
Riverwalk 5K
Women's Wellness
Cooper City 5K
Sombrero Beach 5K/10K
Miami 13.1
Gasparilla 5K
Gasparilla 15K
A1A Half Marathon
Edison 5K
Sallarulo's Race
Surfside Beach 5K
Run Thru Central Park
Loop Around The Lake
Del Hagin 15K
Butterfly Run 5K
I Care I Cure I Run
Run for the Paws 6K
ING Miami Half Mar.
Tropical 5K
Martin Luther King 5K
Bay Harbor Islands 5K
Miramar 10K
Miramar 5K
Eye Opener 5K
Flipany 10K
Flipany 5K
Bridge Buster 5K
Run, Walk, Crawl

 

Race For The Magic Bullet 5K Run / Walk

Age Group Results

May 30, 2009 - Markham park, Sunrise, FL

horizontal rule

Results By AccuChipUSA, Inc.

Questions about the results, click here

horizontal rule


Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Overall Female Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

TRISH BUTLER

CORAL SPRINGS FL

429

46

6

18:44.3

6:03/M

 

 

2

NIRDE CHIAPPENE

 

780

30

14

20:29.9

6:36/M

1:45.6

 

3

SYDNEY SCHNEIDER

 

649

15

15

20:39.6

6:40/M

1:55.3

 

 

Top

Overall Male Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

MIQUEL TELLEZ

 

671

37

1

16:52.1

5:26/M

 

 

2

JON WILLIAMS

 

695

40

2

16:58.6

5:28/M

0:06.5

 

3

FRANK GREEN

 

495

50

3

18:00.6

5:48/M

1:08.5

 

 

Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

CYNTHIA RAES BARWARD

 

782

54

29

23:00.1

7:25/M

 

 

 

Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

JASPER BELL

 

418

43

7

18:56.4

6:06/M

 

 

 

Top

Female 14 and under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

REYNALDO AGUERO

 

404

11

24

22:33.1

7:16/M

 

 

2

NICOLE MARIUTTO

PLANTATION FL

559

13

128

31:22.4

10:07/M

8:49.3

 

3

JESSICA ARANCIBIA

 

406

12

162

34:35.9

11:09/M

12:02.8

 

4

MICHAELA KANAREK

 

523

12

188

37:03.8

11:57/M

14:30.7

 

5

JESSULY PORTECURERO

 

613

13

208

41:21.8

13:20/M

18:48.7

 

6

KYANA MOLINA

 

580

13

210

42:17.4

13:38/M

19:44.3

 

7

KARINA SANTOS

 

647

13

248

55:07.2

17:47/M

32:34.1

 

8

JESSICA VEGA

 

683

12

249

55:07.4

17:47/M

32:34.3

 

9

YIRZA MOLINA

 

581

11

250

55:08.0

17:47/M

32:34.9

 

10

ANAIS BARAHONES

 

416

11

267

1:01:20.0

19:47/M

38:46.9

 

11

MARIA RODERIQUEZ

 

633

13

268

1:01:20.9

19:47/M

38:47.8

 

 

Top

Male 14 and under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

RYAN ENRIQUEZ

 

793

14

10

19:17.2

6:13/M

 

 

2

DAVID MORRISSEY

NORTHVILLE MI

586

11

26

22:40.6

7:19/M

3:23.4

 

3

CARTER FRANK

FORT LADUERDALE FL

483

11

30

23:05.0

7:27/M

3:47.8

 

4

DREW STONE

 

667

13

41

24:15.7

7:49/M

4:58.5

 

5

GABRIEL BISONO

 

423

14

49

24:45.0

7:59/M

5:27.8

 

6

MICHAEL RIETRIB

 

629

11

62

25:52.5

8:21/M

6:35.3

 

7

ALFREDO SALKELD

WESTON FL

640

13

66

26:03.1

8:24/M

6:45.9

 

8

HECTOR MONJE

 

583

13

72

26:21.3

8:30/M

7:04.1

 

9

BRETT ANDJICH

 

705

11

74

26:24.1

8:31/M

7:06.9

 

10

GABRIEL BERUBE

 

731

12

87

27:26.9

8:51/M

8:09.7

 

11

CESAR HERNANDEZ

 

507

13

109

29:01.6

9:22/M

9:44.4

 

12

ANDREW BEREGOVAY

 

421

11

113

29:24.7

9:29/M

10:07.5

 

13

KEVIN MORRISSEY

NORTHVILLE MI

587

10

119

29:52.9

9:38/M

10:35.7

 

14

MIGUEL PEREZ

 

609

13

123

30:42.6

9:54/M

11:25.4

 

15

STEVEN MORRISSEY

NORTHVILLE MI

590

8

124

30:45.1

9:55/M

11:27.9

 

16

COLIN MILLER

DAVIE FL

568

11

127

30:52.9

9:57/M

11:35.7

 

17

DANIEL CASTILLO

 

436

11

137

32:09.4

10:22/M

12:52.2

 

18

ESTEBAN CRUZ

 

457

13

143

33:19.0

10:45/M

14:01.8

 

19

BRIAN ACOSTA

 

402

12

151

33:50.8

10:55/M

14:33.6

 

20

SAMUEL FRANCO

 

482

13

157

34:22.4

11:05/M

15:05.2

 

21

KYLE ANDJICH

 

706

8

159

34:26.6

11:06/M

15:09.4

 

22

NOAH LEVINE

 

783

10

161

34:31.1

11:08/M

15:13.9

 

23

JOEY HENDRIX

 

797

9

163

34:48.7

11:14/M

15:31.5

 

24

AUSTIN SHOOK

 

710

10

164

34:49.8

11:14/M

15:32.6

 

25

DAVID RAMIREZ

 

771

9

178

35:57.6

11:36/M

16:40.4

 

26

KENNETH NOGUERA

 

602

12

196

38:11.0

12:19/M

18:53.8

 

27

ANDRES GUITERREZ

 

501

12

209

42:16.1

13:38/M

22:58.9

 

28

MATT HENDRIX

 

799

7

211

42:48.5

13:48/M

23:31.3

 

29

ERIC PEREZ

 

608

13

228

48:33.6

15:40/M

29:16.4

 

30

NICHOLAS ROMAN

MIAMI FL

637

7

229

48:36.7

15:41/M

29:19.5

 

31

WILL RAGHEB

 

623

13

251

55:50.0

18:01/M

36:32.8

 

 

Top

Female 15 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

TALIA SALKELD

WESTON FL

641

19

93

27:50.4

8:59/M

 

 

2

AMY GREEN

 

494

15

252

55:50.8

18:01/M

28:00.4

 

3

ASHLEY MCNEIL

 

740

17

254

55:53.3

18:02/M

28:02.9

 

 

Top

Male 15 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

ERIC BRANSE

 

732

16

9

19:16.7

6:13/M

 

 

2

BRENT STONE

 

666

15

11

19:51.1

6:24/M

0:34.4

 

3

MICHAEL PARDILLO

PLANTATION FL

605

19

17

20:56.7

6:45/M

1:40.0

 

4

JONATHAN SAMUELSON

 

642

15

80

27:02.9

8:43/M

7:46.2

 

5

MATTHEW MARIUTTO

PLANTATION FL

558

16

149

33:44.7

10:53/M

14:28.0

 

6

DAVID MARIUTTO

PLANTATION FL

555

19

192

37:37.6

12:08/M

18:20.9

 

7

MATTHEW GREEN

 

498

18

245

54:05.8

17:27/M

34:49.1

 

8

MICHAEL RAGHEB

 

621

18

246

54:08.0

17:28/M

34:51.3

 

 

Top

Female 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

KELLY BAIRD

 

414

20

39

24:10.1

7:48/M

 

 

2

CHRISTINA GRECO

 

493

20

104

28:29.0

9:11/M

4:18.9

 

3

ERICA CANIZALES

 

720

24

129

31:29.1

10:09/M

7:19.0

 

4

MELISSA SHEPARD

 

657

20

172

35:17.9

11:23/M

11:07.8

 

5

MELISSA KRIZNER

 

733

22

194

37:52.5

12:13/M

13:42.4

 

6

NICOLE MULLER

 

593

23

205

40:13.5

12:58/M

16:03.4

 

7

BRIANNE OLSEN

BOCA RATON FL

603

20

207

41:10.2

13:17/M

17:00.1

 

8

JESSICA POLLIO

 

612

24

225

45:42.4

14:45/M

21:32.3

 

9

STACI SANCHEZ

 

646

22

234

49:06.4

15:50/M

24:56.3

 

10

STEPHANIE RAGHEB

 

622

20

253

55:53.2

18:02/M

31:43.1

 

11

PAMELA LESKAR

 

549

23

274

1:09:59.4

22:35/M

45:49.3

 

 

Top

Male 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

KYLE BARTFAR

 

760

20

8

19:13.2

6:12/M

 

 

2

MATT KISS

 

715

20

12

20:19.0

6:33/M

1:05.8

 

3

CARLOS DIAZ

TAMPA FL

465

21

31

23:25.3

7:33/M

4:12.1

 

4

MANNY BALTODANO

 

415

22

33

23:33.7

7:36/M

4:20.5

 

5

ANDREW HAGENAUER

 

754

21

47

24:39.7

7:57/M

5:26.5

 

6

STEPHEN SCHUMACHER

ORLANDO FL

650

20

53

25:17.0

8:09/M

6:03.8

 

7

RYAN JANOVITZ

 

762

21

61

25:52.0

8:21/M

6:38.8

 

8

FRANKIE VALDES

PEMBROKE PINES FL

679

24

82

27:15.6

8:47/M

8:02.4

 

9

MARCEL FULIDO

 

719

24

102

28:24.5

9:10/M

9:11.3

 

10

DANIEL JANOVITZ

 

520

21

106

28:39.1

9:15/M

9:25.9

 

11

SCOTT MCNEIL MCNEIL

LIGHTHOUSE POINT FL

565

21

132

31:35.9

10:11/M

12:22.7

 

12

ANTHONY SAMUELSAN

 

785

23

185

36:49.4

11:53/M

17:36.2

 

13

JOE ASHWORTH

 

412

23

233

48:57.2

15:47/M

29:44.0

 

 

Top

Female 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

ANA-LAURA DIAZ

PLANTATION FL

464

27

108

28:59.5

9:21/M

 

 

2

DEANNA SOSSIN

 

663

28

114

29:24.8

9:29/M

0:25.3

 

3

MELISSA MILLER

 

573

25

115

29:26.8

9:30/M

0:27.3

 

4

JESSICA LANDKROHN

 

540

27

134

31:56.1

10:18/M

2:56.6

 

5

JENNIFER FELDMAN

 

761

28

152

33:54.7

10:56/M

4:55.2

 

6

RACHEL CROFT

FT. LAUDERDALE FL

456

29

168

35:00.3

11:17/M

6:00.8

 

7

KATHLEEN CICCARONE

PLANTATION FL

441

28

171

35:14.7

11:22/M

6:15.2

 

8

AMY GILLETTE

PEMBROKE PINES FL

488

26

191

37:21.2

12:03/M

8:21.7

 

9

NIKKI GOLDSTEIN

 

492

26

224

45:42.1

14:45/M

16:42.6

 

10

IVY WARREN

CORAL SPRINGS FL

688

25

237

49:45.0

16:03/M

20:45.5

 

11

ELLEN FELDMAN

FORT LAUDERDALE FL

479

29

239

53:21.5

17:13/M

24:22.0

 

12

CAITLIN KRAFT

 

767

25

244

53:49.7

17:22/M

24:50.2

 

 

Top

Male 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

ERIC FISHMAN

 

481

27

18

21:34.8

6:57/M

 

 

2

KEVIN DODDS

 

737

26

27

22:53.2

7:23/M

1:18.4

 

3

JOSEPH ASENCIO

PEMBROKE PINES FL

411

27

40

24:14.9

7:49/M

2:40.1

 

4

MICHAEL CHANG

COCONUT CREEK FL

439

27

45

24:34.5

7:55/M

2:59.7

 

5

LARRY RUBIO

FORT LAUDERDALE FL

639

27

96

27:55.3

9:00/M

6:20.5

 

6

CESAR PULIDO

 

616

26

179

36:07.9

11:39/M

14:33.1

 

7

PHILLIP GILLETTE

PEMBROKE PINES FL

489

27

189

37:18.2

12:02/M

15:43.4

 

8

MICHAL CLARIC

 

766

27

240

53:48.0

17:21/M

32:13.2

 

 

Top

Female 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

SARAH NAV

 

800

33

23

21:56.7

7:05/M

 

 

2

CHRISTINA ZIELSDORFF

DELRAY BEACH FL

699

33

48

24:42.5

7:58/M

2:45.8

 

3

DANA HAMMOND

 

503

30

52

25:02.3

8:05/M

3:05.6

 

4

JENNIFER HARRISON

 

504

34

55

25:27.5

8:13/M

3:30.8

 

5

NAN WHITNEY

 

693

32

57

25:41.7

8:17/M

3:45.0

 

6

CHRISTINA DAILEY

 

707

34

77

26:36.7

8:35/M

4:40.0

 

7

IVETTE CANCIO-BELLO

HOLLYWOOD FL

431

30

88

27:31.2

8:53/M

5:34.5

 

8

JAMI RUBIN

MARGATE FL

638

31

97

28:06.0

9:04/M

6:09.3

 

9

CAROLINA BENGOLEA

 

419

33

144

33:20.4

10:45/M

11:23.7

 

10

SAMANTHA LEVINE

DAVIE FL

551

31

154

34:07.8

11:00/M

12:11.1

 

11

KATIE CLARKE

 

442

33

174

35:33.6

11:28/M

13:36.9

 

12

TIFFANY FALK

FORT LAUDERDALE FL

478

32

176

35:47.2

11:33/M

13:50.5

 

13

KRISTIE JACOBSEN

PEMBROKE PINES FL

519

33

206

40:21.2

13:01/M

18:24.5

 

14

STACIE BROWN

BOCA RATON FL

425

33

214

43:16.6

13:57/M

21:19.9

 

15

JOSIANE MONROE

 

584

33

215

44:07.2

14:14/M

22:10.5

 

16

KRISTIN KNOPF

 

531

33

222

45:21.5

14:38/M

23:24.8

 

 

Top

Male 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

RODOLFO GONZALEZ

 

729

34

4

18:21.8

5:55/M

 

 

2

CHARLES THIBODEAU

PEMBROKE PINES FL

673

30

25

22:36.5

7:17/M

4:14.7

 

3

CARLIN OATUS

 

775

32

42

24:23.1

7:52/M

6:01.3

 

4

MARTIN POWERS

FORT LAUDERDALE FL

614

31

83

27:15.7

8:47/M

8:53.9

 

5

DAMIAN VALLADARES

COOPER CITY FL

682

34

98

28:06.1

9:04/M

9:44.3

 

6

RYAN SHARKEY

PEMBROKE PINES FL

656

33

101

28:21.8

9:09/M

10:00.0

 

7

JEFF SCHULMAN

 

758

33

116

29:38.2

9:34/M

11:16.4

 

8

RONNIE LEVINE

 

786

33

117

29:39.8

9:34/M

11:18.0

 

9

JOSE COLLAZO

 

716

34

169

35:08.2

11:20/M

16:46.4

 

10

ROBERTO CORDERO

 

749

30

200

39:10.4

12:38/M

20:48.6

 

11

HERMAN KNOPF

 

530

34

221

45:21.0

14:38/M

26:59.2

 

 

Top

Female 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

CHRISTINE HILER

CORAL SPRINGS FL

509

37

28

22:57.7

7:24/M

 

 

2

BARBRA WOHRLE

HOLLYWWOD FL

696

35

44

24:33.8

7:55/M

1:36.1

 

3

ROSEMARY CERNECH

CORAL SPRINGS FL

437

39

59

25:48.3

8:19/M

2:50.6

 

4

GISELLE AUFFANT

 

413

39

99

28:13.3

9:06/M

5:15.6

 

5

ALKIE LEWIS-XIMINIES

PEMBROKE PINES FL

552

36

100

28:21.3

9:09/M

5:23.6

 

6

ADRIANA SOAREZ

 

792

35

105

28:36.0

9:14/M

5:38.3

 

7

KIM HELLER

 

505

36

136

32:05.0

10:21/M

9:07.3

 

8

SHELLEY LEONE

NEW CASTLE PA

545

37

140

33:12.4

10:43/M

10:14.7

 

9

MARINA GLAVOTA

 

491

35

145

33:29.7

10:48/M

10:32.0

 

10

SHERI HENDRIX

 

795

37

165

34:51.0

11:15/M

11:53.3

 

11

VALERO VERASHKE

 

770

38

173

35:30.1

11:27/M

12:32.4

 

12

KAREN COHEN-LEVY

 

448

39

181

36:20.5

11:43/M

13:22.8

 

13

BOBBYE BOYLE

PEMBROKE PINES FL

424

35

197

38:21.4

12:22/M

15:23.7

 

14

MEREDITH WOLF

POMPANO BEACH FL

697

38

202

39:21.8

12:42/M

16:24.1

 

15

VESLIE GORDON

 

772

35

203

39:32.0

12:45/M

16:34.3

 

16

CHYNA LEIGH-ANN

PEMBROKE PINES FL

543

38

217

44:49.9

14:27/M

21:52.2

 

17

ANA CECILIA PINILLOS

 

611

37

226

48:16.6

15:34/M

25:18.9

 

18

ALLISON SEYMOUR

MIAMI FL

652

38

231

48:37.7

15:41/M

25:40.0

 

19

COLLEEN LAMBERTI

POMPANO BEACH FL

539

39

256

56:25.2

18:12/M

33:27.5

 

20

DANIELLE BOLLA

 

773

39

260

57:14.4

18:28/M

34:16.7

 

21

CHARKA SHAFER

POMPANO BEACH FL

654

35

265

1:00:48.7

19:37/M

37:51.0

 

 

Top

Male 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

LENNOX ELLIS

 

474

36

5

18:30.3

5:58/M

 

 

2

MARK GREENWALD

CORAL SPRINGS FL

500

39

13

20:22.4

6:34/M

1:52.1

 

3

MICHAEL ZAGER

WESTON FL

698

39

32

23:32.8

7:35/M

5:02.5

 

4

ORESTES MARTINEZ

 

781

38

36

23:58.9

7:44/M

5:28.6

 

5

WALTER ALVAREZ

HOLLYWOOD FL

405

38

37

24:03.2

7:45/M

5:32.9

 

6

STEPHEN ENRIQUEZ

 

791

38

46

24:39.3

7:57/M

6:09.0

 

7

ADAM HOFSTEIN

CORAL SPRINGS FL

510

37

76

26:34.0

8:34/M

8:03.7

 

8

KYLE DAILEY

 

708

35

79

26:55.1

8:41/M

8:24.8

 

9

KRIS TOMB

FT. LAUDERDALE FL

674

35

85

27:23.1

8:50/M

8:52.8

 

10

RONALD SCARFONE

 

648

37

90

27:39.5

8:55/M

9:09.2

 

11

GLEN LEVINE

 

765

35

153

33:56.5

10:57/M

15:26.2

 

12

HOWARD LEVINE

 

784

38

156

34:21.0

11:05/M

15:50.7

 

13

ITAI BIEDERMAN

SUNNY ISLES BEACH FL

422

35

184

36:43.1

11:51/M

18:12.8

 

14

MIKE HENDRIX

 

796

37

212

42:54.2

13:50/M

24:23.9

 

15

JOHN HULL

PEMBROKE PINES FL

513

39

218

44:50.1

14:28/M

26:19.8

 

16

EARL SHOOK

 

712

39

255

56:25.1

18:12/M

37:54.8

 

 

Top

Female 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

SHANNON STONE

 

669

40

50

24:45.0

7:59/M

 

 

2

STACEY GARBOWIT

BOCA RATON FL

485

42

68

26:10.1

8:26/M

1:25.0

 

3

FRANCESCA IMBERTI

 

516

41

69

26:12.9

8:27/M

1:27.8

 

4

ANN NEWTON

CORAL SPRINGS FL

601

40

70

26:14.8

8:28/M

1:29.7

 

5

JENNIFER BARR

 

787

40

86

27:24.9

8:50/M

2:39.8

 

6

JULIE CASTRO

 

735

40

121

30:15.6

9:45/M

5:30.5

 

7

KARIN WERBIN

COOPER CITY FL

691

40

135

31:56.9

10:18/M

7:11.8

 

8

PATRICIA NARANJO

PEMBROKE PINES FL

597

44

146

33:31.0

10:49/M

8:45.9

 

9

PENNY MUMBY

 

594

44

155

34:18.5

11:04/M

9:33.4

 

10

AMY NESMITH

DAVIE FL

599

40

182

36:21.1

11:44/M

11:36.0

 

11

DONNA MOTTOLA

 

592

41

201

39:17.9

12:40/M

14:32.8

 

12

PATRICIA ROSE

 

741

42

230

48:37.1

15:41/M

23:52.0

 

13

KERRY HOVEY

 

742

41

241

53:48.0

17:21/M

29:02.9

 

14

VALERIE SHOOK

 

709

41

259

57:11.5

18:27/M

32:26.4

 

 

Top

Male 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

ALONSO ROJAI

 

794

41

19

21:44.7

7:01/M

 

 

2

ANDREW ELLOWITZ

DAVIE FL

475

42

20

21:46.7

7:01/M

0:02.0

 

3

WARREN ALTER

 

714

44

34

23:39.4

7:38/M

1:54.7

 

4

DAVID CHAIET

 

438

42

38

24:07.1

7:47/M

2:22.4

 

5

MARK DOALMAN

 

763

43

58

25:45.7

8:18/M

4:01.0

 

6

ANDY YATTA

 

764

43

60

25:50.7

8:20/M

4:06.0

 

7

MIKE JASISKI

 

778

44

63

25:56.1

8:22/M

4:11.4

 

8

CARLO LIGOTTI

HOLLYWOOD FL

553

41

111

29:09.0

9:24/M

7:24.3

 

9

DAVID ASENCIO

 

410

43

220

45:13.6

14:35/M

23:28.9

 

 

Top

Female 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

MARIA ELENA MENDEZ

 

788

48

56

25:35.0

8:15/M

 

 

2

AMY KLEMANN

 

529

46

65

26:00.9

8:23/M

0:25.9

 

3

PEGGY JANOVITZ

 

521

49

84

27:19.9

8:49/M

1:44.9

 

4

ROBIN MASSEY

 

561

46

91

27:44.6

8:57/M

2:09.6

 

5

JULIE SEITZ

 

776

46

150

33:46.1

10:54/M

8:11.1

 

6

LUANN SAMUELSON

 

643

47

186

36:58.1

11:55/M

11:23.1

 

7

MARY MARIUTTO

PLANTATION FL

557

49

187

37:02.9

11:57/M

11:27.9

 

8

MARIE KRIZNER

 

734

45

195

37:52.7

12:13/M

12:17.7

 

9

PAIGE LEHMAN

 

542

47

198

38:36.5

12:27/M

13:01.5

 

10

VALERIE SILVERMAN

 

659

49

199

38:56.6

12:34/M

13:21.6

 

11

LISA MANSALCHI

 

774

45

235

49:42.5

16:02/M

24:07.5

 

12

MAUREEN WARD

SUNRISE FL

686

47

262

1:00:27.9

19:30/M

34:52.9

 

13

EVELYN CAROLLO

 

432

49

270

1:02:51.7

20:16/M

37:16.7

 

 

Top

Male 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

DARIN LENTNER

FT. LAUDERDALE FL

544

46

51

24:58.3

8:03/M

 

 

2

JOHN RAGHEB

 

620

49

81

27:03.4

8:44/M

2:05.1

 

3

LARRY MASSEY

 

560

46

92

27:45.9

8:57/M

2:47.6

 

4

HENRY ARENDSE

 

408

47

94

27:51.3

8:59/M

2:53.0

 

5

DAVID SIMONS

 

660

47

103

28:27.6

9:11/M

3:29.3

 

6

DONALD MARIUTTO

PLANTATION FL

556

49

122

30:34.5

9:52/M

5:36.2

 

7

PATRICK MORRISSEY

NORTHVILLE MI

589

45

126

30:49.2

9:56/M

5:50.9

 

8

TERRY LINK

FT. LAUDERDALE FL

554

49

138

32:12.6

10:23/M

7:14.3

 

9

RICARDO DECARVALHO

 

462

49

190

37:21.0

12:03/M

12:22.7

 

10

ALBERTO SALKELD

 

753

47

266

1:01:15.9

19:45/M

36:17.6

 

 

Top

Female 50 to 54

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

 

1

YVONNE CAWLEY

 

728

52

64

25:58.0

8:23/M

 

 

2

LUCY LANZAR

 

541

53

73

26:21.4

8:30/M

0:23.4

 

3

RUTH PAGAN

 

789

50

107

28:51.8

9:18/M

2:53.8

 

4

SANDRA ROBERTS

 

631

52

147

33:32.0

10:49/M

7:34.0

 

5

IVY TROYER

STEAMBOAT SPRINGS CO

678

50

148

33:34.1

10:50/M

7:36.1

 

6

BOBBIE CREAGER-TOLON

 

454

50

167

34:55.3

11:16/M

8:57.3

 

7

ANN MCNEIL

 

739

51

170

35:10.1

11:21/M

9:12.1

 

8

LAURA ABRAMS

COOPER CITY FL

401

53

183

36:41.8

11:50/M

10:43.8

 

9

SANDY KRUTCHIK

 

727

52

219

45:08.3

14:34/M

19:10.3

 

10

LISA MCCURDY

 

563

53

242

53:48.8

17:21/M

27:50.8

 

11

VICKY STEPHENS